English* Farsi  * French

Home
Latest News
French Home
Farsi Home
Events
Health
Gallery
Trafficking Research
Dossiers & Case Studies
Publications
Contact
About US

 

 
 

Members

  Username

  Password           


LOGIN

 
 
Photo Gallery
 

 

 

 

 

 

 

 

 


گزارشها و اطلاعاتي درباره ”دختران فراري“

82درصد دختران فراري نمي خواهند به خانه‌هايشان برگردند.
روزنامه انتخاب 11 مرداد81
82درصد دختران فراري نمي خواهند به خانه‌هايشان برگردند. قرايي مقدم يك كارشناس مي گويد اين روزها فرار كودكان 8تا 17ساله از منزل يك اپيدمي شده است. اسد بيگي يكي ديگر از كارشناسان مي گويد آمار دقيق دختران فراري مشخص نيست.‌نيروي انتظامي اعلام كرده كه در سال 79، حدود دو هزار و در سال 80، 2300دختر دستگير شده اند كه بيش از 700نفر از آنها به بهزيستي تحويل داده شده اند. وي افزود: نيمي از دختران فراري سابقه فرار قبلي داشته اند و 82 درصد از اين افراد از برگشت به خانه خودداري مي كنند.
يك كارگزار رژيم: ميانگين سن فحشا در ايران 16سال است.
روزنامه خراسان 21 دي 81
معتمدي مدير كل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با تاكيد بر اينكه سن فحشا در ايران پايين است به تشكيل خانه‌هايي براي نگهداري دختران فراري اشاره كرد و افزود: در غير اين صورت آنها ناچارند در خيابان بمانند و گرفتار ناهنجاريهاي مختلف شوند.معتمدي افزود: 90درصد دختراني كه از خانه فرار مي‌كنند از خانواده‌هايي هستند كه در حال طلاق يا نابسامان هستند.
مديرمراكز نگهداري دختران فراري در تهران:سن دختران فراري به 9سال رسيده كه نشان از وضعيت بحراني دارد.
روزنامه توسعه 21 آذر 81
مديرمراكز نگهداري دختران فراري در تهران اعلام كرد سن دختران فراري به 9سال رسيده كه نشان از وضعيت بحراني دارد.
زهره زارع گفت وجود مراكز نگهداري دختران فراري باعث تشويق دختران به فرار از خانه و افزايش شمار اين دختران در تهران شده است.
وي گفت معضل فرار دختران از جمله آسيبهاي اجتماعي است كه آينده و سرنوشت فرزندان برخي خانواده‌ها را با تهديد جدي مواجه كرده است.
زارع اضافه نمود بر اساس آمار به دست آمده از دختران فراري در شهر تهران، ميانگين سن دختران فراري 9تا 17سال است كه نشان از وضعيت بحراني آن دارد.
نتايج يك پژوهش نشان ميدهد آمار فرار دختران از خانه 20برابر شده است.
روزنامه خراسان10 آذر 81
بر اساس يك تحقيق ، در ايران تعداد دختران فراري در حال افزايش است به طوري كه تنها در 4ماه پاياني سال گذشته بيش از 60هزار دختر نوجوان فراري توسط نيروي انتظامي دستگير شده اند كه آمار واقعي بيش از اينهاست. در پژوهش انجام گرفته به آمار سازمان بهداشت جهاني اشاره شده است كه بر اساس آن سالانه بيش از يك ميليون نوجوان 13تا19ساله از خانه فرار مي كنند كه در اين ميان سهم دختران فراري بيش از پسران است. در اين طرح مطالعاتي سن دختران فراري در سال 1379 به 14/7 سال رسيده است. اين پژوهش فرار از خانه را يك معضل اجتماعي خوانده است زيرا اين امر زمينه ساز جرايمي چون فحشا، اعتياد، قاچاق مواد مخدر و سرقت است».
90درصد از دختران فراري به علت نداشتن سرپناه و حمايت، مورد تعرض جنسي قرار مي‌گـيرند.
روزنامه جوان 8 آذر 81
يك كارشناس آسيب‌هاي اجتماعي به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: براساس نمونه آماري به دست آمده كه سن فرار دختران در شهر تهران 15سال است كه نشان از بحراني شدن اين آسيب دارد.
او گفت: شكاف طبقاتي و پديده فقر، يكي از معضلات اساسي جامعه است كه عامل بسياري از بزهكاري‌ها و از جمله فرار دختران در جامعه است.
دهنمكي شمار دختران فراري را سيصد هزار نفر ذكر كرد.
خبرگزاري ايسنا 3 آذر 81
دهنمكي مدير نشريه ”صبح دو كوهه“گفت: اگر مشكل اقتصاد در جامعه حل شود و جامعه به‌حدي از رشد و تكامل برسد كه گفتمان عدالت جنبه عملي پيدا كند و زير بناهاي اقتصادي به‌وجود آيد، ديگر چند ميليون معتاد، 300هزار دختر فراري و 25 درصد طلاق و. . ناامني اجتماعي را كه ناشي از فقر است نخواهيم داشت.
شمار دختران فراري 12درصد رشد داشته است.
روزنامه انتخاب22 مهر 81
آخرين آمارها نشان مي‌دهد كه شمار دختران فراري نسبت به سال گذشته از 1200تا 5000نفر در تهران به 1900تا6000نفر افزايش يافته و رشدي حدود 12درصد داشته است.
تنها در سه ماه نخست سال 80،65دختر فراري ،‌2190زن آسيب ديده تحويل مراكز بهزيستي شده‌اند.
در شش ماه نخست سال گذشته، اجساد 30زن و دختر فراري در مناطق مختلف تهران پيدا شده‌ است كه عاملان اين جنايت چهره‌هاي قربانيان خود را سوزانده‌اند تا قابل شناسايي نباشند.
82درصد از دختران فراري در مرداد و شهريور سال گذشته بين 16و 17سال سن داشته‌اند و 938دختر توسط مأموران نيروي انتظامي دستگير شده‌اند.
‌تنها مركز نگهداري از دختران خياباني تهران تعطيل شد .
روزنامه خراسان 8 مهر 81
معاون امور اجتماعي وفرهنگي شهرداري تهران بااين استدلال كه رسيدگي به آسيبهاي اجتماعي درحوزه وظايف شهرداري نيست ونگهداري بچه هاي ياد شده هزينه زيادي طلب مي كند . يكي پس ازديگري ، اقدام به بستن مراكز نگهداري بچه هاي خياباني كرد .
‌پس ازانتشار خبر تعطيلي خانه سبز كه مخصوص پسران بود ،اخيرا خانه ريحانه كه درآن عمدتا از دختران فراري نگهداي مي شد ، بسته شده است ...مسؤلان شهرداري درتوجيه عمل خود گفته اند نگهداري از هردختر، ماهانه 400 هزار تومان هزينه داشته است .

در تهران يك دختر هجده‌ساله كه از دست قاچاقچيان انسان گريخته بود جرياني از خريد و فروش دختران و قاچاق آنها به كشورهاي حوزه خليج فارس را فاش ساخت.
روزنامه انتخاب 15 تير81
اعضاي يك باند كه با جمع‌آوري دختر بچه‌هاي سرگردان در شهر تهران آنها را مي‌ربودند و پس از گذشت چند سال به تجار ثروتمند كشورهاي خارجي مي‌فروختند، تحت تعقيب مأموران بسيج …قرار گرفتند.
دختر نوجواني به نام پري كه در اطراف ميدان معلم محله يافت آباد دستگير شده در بازجويي گفت:سالها قبل،پس از جدايي پدر و مادرم از يكديگر هركدامشان به طور جداگانه زندگي مستقلي را آغاز كردند ...‌خانه را ترك كردم و در خيابانها سرگردان شدم.‌پس از سه روز ... يك شب هنگامي كه در پارك ملت از شدت گرسنگي بي‌حال شده بودم، يك زن ميان‌سال به سراغم آمد و با بستن چشم‌هايم مرا به خانه‌اش برد.صبح زود وقتي كه به هوش آمدم حدود 19 دختر نوجوان كه همگي همسن خودم بودند را ديدم كه روي تختهاي مجزا و شيك كنار هم خوابيده بودند.‌... در آنجا دريافتم زني مرا از خيابان ربوده و به خانه‌اش آورده تا از من نگهداري كند و زماني كه سنم به 18 سال رسيد مرا به تجار ثروتمند بفروشد.
… مأموران نتوانسته‌اند خانه‌ايي را كه او چند سال در آن زنداني بوده و هم‌اكنون محل نگهداري دختران نوجوان براي فروش آنها به ثروتمندان است،‌كشف كنند.
خبرگزاري ايرنا نيز گزارش داد كه اين دختران را براي سوء استفاده به كشورهايي نظير قطر، كويت و دبي قاچاق مي‌كنند.
زنان خياباني و مسائل منكراتي …محصول يك شبه جامعه نيستند كه با بسيج يك شبه نيروهاي پليس و برخورد با آن حل شده و مرتفع گردند.
روزنامه حيات نو 23 خرداد 81
زنان خياباني و مسائل منكراتي در كنار مدهاي روزي كه از آن به تعبيري مفاسد اجتماعي ياد مي شود محصول يك شبه جامعه نيستند كه با بسيج يك شبه نيروهاي پليس و برخورد با آن حل شده و مرتفع گردند. زنان خياباني و دختران فراري و در يك دهه گذشته ما بودند كه اينك زخم آن به وضوح سرباز كرده است.
نيروي انتظامي چندين سال است كه دختران فراري را تحت تعقيب قرار ميدهد، سالهاست كه دختران و پسراني كه هيچ نسبتي با يكديگر ندارند و با هم بيرون آمده اند را باز خواست مي كند و همگي را تحويل محاكم دادگستري مي دهد، نتيجه سالها چنين برخوردي چه بوده است؟
شهريور گذشته دختري در يكي از شعب مجتمع قضايي اطفال پيش روي قاضي ايستاد كه براي نهمين بار متوالي بازداشت شده بود 6سال قبل از خانه گريخته بود و اينك 19ساله بود با 8بار سوءپيشينه كيفري80بار قبل به شلاق و حبس محكوم شده بود.
در جلسه‌ بررسي آسيبهاي اجتماعي در ايران اعلام شد آمار دختران فراري نسبت به سال 1365 حدود20 برابر شده است
روزنامه جام جم 16 خرداد 81
در جلسه‌ بررسي آسيبهاي اجتماعي در ايران اعلام شد آمار دختران فراري نسبت به سال 1365 حدود20 برابر شده است.در اين جلسه كه در تهران برگزار شده،‌يكي از كارشناسان به نام صمدي راد گفت : آمار دختران فراري نسبت به سال 1365 براساس گزارش هاي مسوولان حدود20 برابر شده است. او فقر و بيكاري والدين را يكي از دلايل اين معضل دلخراش اجتماعي دانست.
خبرگزاري ايسنا 15 خرداد81
يك كارشناس: فرار از منزل يك اپيدمي در جامعه است
صمدي راد در ميزگرد كودكان آسيب ديده به افزايش فرار دختران از خانه اشاره كرد و افزود: اكنون روندي رو به رشد پيدا كرده و يك مساله و آسيب اجتماعي شده است.
در كشورهاي اروپايي بيش از 8 جرم وجود ندارد؛ در حاليكه در ايران بيش از 200 مورد از جرائم مختلف را شاهديم.
روزانه بين پنجاه تا شصت دختر فراري در تهران شناسايي و دستگير مي‌شوند.
روزنامه انتخاب 12 خرداد 81
مجيد ابهري از مؤسسان مراكز نگهداري دختران فراري گفت: شناسايي و جمع‌آوري روزانه 50تا60دختر فراري در تهران، در حالي كه منابع خبري غير رسمي از وجود بيش از 84هزار زن ويژه در اين شهر حكايت مي كنند، مي‌تواند بر نگراني اجتماعي دامن بزند كه آشنايي و همنشنيني اتفاقي اين دو قشر، قطعا آمار آسيب هاي اجتماعي را چند برابر خواهد كرد.
وي گفت: سالانه 12در صد بر تعداد دختران فراري در تهران افزوده مي‌شود و شمار دختران فراري در سال 80نسبت به سال گذشته از 1200تا 5000دختر فراري در تهران به 1900تا 6000نفر افزايش يافته است.
همچنين كارشناسان تعداد خانه هاي فساد را در شمال و شمال غرب تهران- كه از جمعيت و تردد كمتري برخوردار است-بين 70تا170خانه اعلام كرده اند.اين رقم در كل شهر تهران بين 200تا250خانه فساد برآورد شده است، ضمن اين كه شمار زنان خياباني و ساكن در اين خانه ها نيز هر سال بين 10تا 15در صد رشد دارد و طيف سني بيشتر آنان از 16تا 18سال متغير است.
مدير محور كودكان آسيب ديده در همايش آسيبهاي اجتماعي: آمار دختران فراري نسبت به سال گذشته ده درصد افزايش يافته است.
خبرگزاري ايسنا 5 خرداد 81
انور صمدي راد، مدير محور كودكان آسيب ديده همايش آسيبهاي اجتماعي گفت: شمار دختران فراري از 2 هزار نفر در سال 80 به دو هزار و 200 نفر در سال جاري رسيده است. … مراكز بازپروري و حمايتي در بهزيستي يا كانونهاي ذيربط نبايد حالت زندان و بازداشتگاه داشته باشند.
برخوردهايي كه براي دستگيري و ساخت پرونده براي دختران فراري و نگهداري آنها در بازداشتگاه‌ها و فضاهاي نامناسب صورت ميگيرد،بايد تغيير يابد.
آمار دختران فراري در اصفهان نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.
روزنامه جمهوري اسلامي 20 ارديبهشت 81
روزنامه محلي ”نسل فردا“ چاپ اصفهان به نقل از رئيس سازمان بهزيستي در اين استان نوشت: مقايسه آمار سال 97 و 08 نشان ميدهد كه آمار دختران فراري در اين استان دو برابر شده است. وي مهمترين دلايل فرار دختران از خانه را طلاق، اعتياد، مشكلات خانوادگي، فرهنگي و اقتصادي ذكر كرده است. سن اين دختران بين 20تا 25سال اعلام شده است.
‌كارشناسان مسايل اجتماعي معتقدند درصورتيكه وضعيت معيشتي مردم بهبود نيابد، اين قبيل ناهنجاريهاي اجتماعي اجتناب‌ناپذير بوده و گسترش روزافزوني خواهد داشت.

 

 

 
 

 
 

 
 

[Home] [Latest News] [French Home] [Farsi Home] [Events] [Health] [Gallery] [Trafficking Research] 

[Dossiers & Case Studies] [Publications] [Contact] [About US]

Send mail to  info@womenfreedomforum.org  with questions or comments about this web site.
Copyright © 2003 Women's Freedom Forum, USA